Сімейне право
logo
+380673979865 (WhatsApp, Viber, Telegram)
Процедура розірвання шлюбу або розлучення в суді
Розлучення в суді
Кожен, хто зіткнувся з розлученням через суд,може сказати, що це процес нелегкий. Напруженість зростає, пари часто приймають невірні рішення. Проте, існує ряд обов'язкових умов, як правильно розлучитися через суд, щоб потім не шкодувати в майбутньому.

Умови розлучення через суд

Анулювання шлюбу є дуже важливим рішенням. Розлучення - це шлях офіційно розірвати Ваш шлюб. Відповідно до статті 105 Сімейного кодексу України, шлюб розривається за обопільного бажання або волевиявленні однієї зі сторін. Це право кожного. При цьому, розлучатися можна через суд, а можна звернутися в РАЦС.
До суду потрібно звертатися, якщо згоди між подружжям немає, у Вас на забезпеченні неповнолітні діти, є загальне нажите в сім'ї спільне майно. У статтях глави 11 Сімейного кодексу України чітко визначені умови, в якому випадку розглядається процедура розлучення в судовому порядку. Можна сказати, що це всі випадки розірвання шлюбу з дітьми або якщо в справі є спір.

Позовна заява на розлучення в суд

Вся процедура судового розгляду починається з грамотно складеного позову. Потрібно чітко розуміти, в який саме суд подавати заяву. Перш за все, потрібно визначитися з підсудністю справи. У випадку з розлученнями, цими справами займаються загальні місцеві суди: районні, міські, міськрайонні, районні в містах. Після того, як Ви визначилися з підсудністю справи, Ви подаєте заяву в суд. Зараз суди мають свої власні сайти, на яких розміщені всі форми документів, порядок і оформлення. Підготувати позовну заяву можна за допомогою нашої статті "Зразок заяви на розлучення". Підготовка та написання позову не повинні викликати труднощі.
Обов'язково вказуйте найменування та адресу суду, ПІБ сторін, паспорт, адресу за пропискою та місце проживання, контакти кожного з подружжя. Дана інформація розташовується в «шапці» заяви в кутку з правого боку аркуша. Далі, після слова Заява (вказуємо його по центру), починаємо описувати обставини справи. Коли і з ким було укладено шлюб, скільки років прожито разом, чи є спільні діти (вказуємо повністю ПІБ та дату народження кожної дитини). Після чого, переходимо до опису причин розлучення. На завершення, просимо суд розглянути позов в нашу користь і вказуємо перелік доданих документів (краще біля кожного документа вказати кількість аркушів), дату складання позову і підпис.
До списку обов'язкових документів, що додаються відносяться:
 • копії паспортів обох з подружжя;
 • копії ідентифікаційних кодів;
 • копії свідоцтва про шлюб;
 • в разі наявності дітей, їх свідоцтва про народження;
 • довідки про реєстрацію місця проживання;
 • шлюбний контракт (при наявності);
 • угода про розподіл майна (при наявності);
 • розмір аліментів і його обгрунтування.

Пам'ятайте, що на судове засідання потрібно буде взяти з собою оригінали. Якщо Ваші інтереси буде представляти інша особа, наприклад юрист або адвокат, який буде надавати допомогу при розлученні, потрібно оформити нотаріально завірену довіреність.

Судовий збір

Судовий збір за розірвання шлюбу

Перед подачею заяви в суд обов'язково сплатіть державне мито. Найпростіша ситуація, якщо Ваш позов не стосується питання майна, тоді сума складе 840 грн. 80 коп. в 2020 році.

Судовий збір за поділ майна

Питання розподілу майна через суд досить дороге задоволення. Сума збору буде варіюватися в залежності від його вартості. Якщо майно становить не більше 84 080 грн., Вам доведеться сплатити мінімальний розмір судового збору 840 грн. 80 коп. Від 84080 грн. до 630600 грн. оплата державі становить 1% від суми. Якщо майно оцінюється понад 630600 грн., Держмито складе 6306 грн. Детальна інформація за розміром державного мита вказана в ЗУ «Про судовий збір».
Судовий збір прив'язаний до мінімальної заробітної плати і збільшується разом з нею кожен рік.

Подача заяви про розлучення

Заява з усіма додатками готується у трьох примірниках: суду, другій стороні і Вам. Подавати заяву можна через канцелярію суду. Обов'язково поставте позначку про отримання та реєстрацію даного документа судом на своєму екземплярі. Якщо у Вас немає часу, Ви живете в іншому місті, можете подавати заяву за допомогою поштового відправлення через «Укрпошту», рекомендованим листом з відміткою про отримання та з описом вкладень. Зараз «Укрпошта» надає на чеку відправки код, за яким можна відстежувати через інтернет, коли отримано заяву.
Звичайно, завжди краще домовитися зі своїм чоловіком (дружиною) до суду - як Ви будете спілкуватися з дітьми, як поділити власність і як буде здійснюватися виплата аліментів. Це прискорить розгляд справи, збереже нерви і здоров'я.

Процедура розірвання шлюбу судом

Як правило, розлучення через суд не відноситься до категорії складних процесів. Такі справи розглядаються досить швидко. Проте, щоб не виникли будь-які перешкоди, потрібно чітко дотриматися процедури, правильно оформити розлучення через суд, а до цього варто серйозно підготуватися. Як кажуть, будь-яке представлення повинно бути чітко сплановано.
Перше, що потрібно зробити, це спробувати домовитися мирним шляхом зі своїм чоловіком/дружиною, і врегулювати всі нюанси до суду.
Далі, подається і реєструється позовна заяву в суд в канцелярії або надсилається рекомендованим листом з описом вкладень.
Суд розглядає заяву, приймає або відправляє на доопрацювання (в цій ситуації важливо не пропустити терміни, які Вам надає суд на виправлення документа і постійно відстежувати рух по справі) або позов відхиляється. Через місяць після прийняття заяви до розгляду, суд призначає підготовче слухання, на яке запрошуються всі учасники спору. На підготовчому слуханні призначається дата першого засідання.
Якщо відповідач не є присутнім на судовому засіданні без надання обґрунтувань, справа розглядається без його участі. Якщо причина поважна, засідання переноситься на іншу дату. Відповідач, згодний на розлучення, може написати заяву в суд про розгляд справи без його участі.
На засіданні суддя дає сторонам можливість помиритися, а також вивчає матеріали справи.
Після цього починається основне засідання (розгляд справи по суті), на якому суддя вислухає думку всіх сторін, знайомиться з доказами. Суддя може з'ясовувати будь-які причини розлучення.
Винесення рішення здійснюється після слухання всіх учасників процесу. Якщо суд уже давав певний період часу на врегулювання конфлікту (зазвичай до трьох місяців), але сторони так і не прийшли до примирення, суд виносить рішення про розірвання шлюбу на користь позивача.
Якщо є спір про місце проживання неповнолітніх дітей - суддя виносить рішення про їх проживання, виховання, утримання.
Потім у Вас є місяць, щоб оскаржити рішення.
По закінчення терміну на подачу апеляції, позивач і відповідач отримують копії рішення суду.

Реєстрація розлучення в електронному реєстрі Актів цивільного стану

З рішенням суду про розірвання шлюбу потрібно звернутися в РАЦС для внесення актового запису про розлучення в електронний реєстр актів цивільного стану. Внесення запису підтверджується видачею витягу (довідки) з реєстру актів цивільного стану.
Варто зазначити, що суд сам відправляє рішення в ЗАГС для реєстрації розірвання шлюбу, але робить він це не швидко до 6 місяців і можливо більше. Іноді документи губляться з різних причин і зовсім не приходять в РАЦС.
Без реєстрації розірвання шлюбу в електронному реєстрі Актів цивільного стану Ваш розлучення не завершене і в майбутньому несподівано може виявитися що Ви як і раніше в шлюбі, тому рекомендується зробити все самостійно і отримати підтвердження у вигляді витягу (довідки). Детальніше про підтвердження розлучення в статті "Як підтвердити розлучення в Україні"

Терміни оформлення розлучення через суд

Суд розгляне справу швидко (3-4 місяці) в наступних умовах:
 • Ви з чоловіком/дружиною чітко домовилися, в кого на постійній основі будуть жити Ваші спільні діти;
 • Вам не потрібно врегулювати питання по аліментних платежах на дітей або чоловіка/дружину, з якою залишаються діти;
 • Ваше спільне майно не буде поділено;
 • У Вас дійсно є необхідність в розірванні шлюбу.

Справи, коли один з подружжя не згоден з розлученням, будуть розглядатися довго - від 5-6 місяців.
Набагато довше триватиме розгляд якщо в сім'ї є спори:
 • щодо місця проживання і виховання неповнолітніх дітей;
 • яким чином буде спілкуватися з дітьми батько, з яким діти не будуть проживати;
 • якщо Ваше майно необхідно поділити;
 • буде реалізовано позбавлення батьківських.

На самому початку складно передбачити, скільки триватиме процес розлучення. Як правило, справа може розглядатися від 2 місяців до півтора року. Звичайно, Вас можуть розвести на першому ж засіданні, але це швидше виняток ніж правило. Коли позивач і відповідач заздалегідь про все домовилися, дійшли згоди, суд виносить рішення на першому засіданні. Через 30 днів рішення набирає законну силу. Якщо одна зі сторін не згодна, справа може розглядатися до 6 місяців і більше: сторонам буде надано час на примирення та врегулювання інших розбіжностей. Коли суд розглядає питання, що стосуються взаємодії з дітьми, їх змісту, поділу спільного майна, і сторони не можуть прийти до компромісу, такі справи можуть тривати до півтора року.
Завжди пам'ятайте, яке б рішення не було винесено судом, Ви завжди можете його оскаржити. Головне - не боятися. Удачі вам!

Отримати допомогу в розірванні шлюбу можна у наших юристів. Замовити повністю ведення справи про розлучення або окремо позовну заяву можна через наш сайт - по телефону або через форму замовлення послуг на нашому сайті https://www.yurdopomoga.com.ua.
Будемо раді допомогти.

Швидке замовлення розірвання шлюбу

Позовна заява
700 грн.
Ознайомлення з документами
Консультація та судова стратегія
Складання позовної заяви
Квитанція для сплати судового збору
Преміум
12000 грн.
Консультація та судова стратегія
Ведення справи в суді за дорученням
Всі судові засідання
Отримання рішення судуСфери діяльності

Графік роботи

Пн. - П'ят. 9:00 - 19:00
Сб. 10:00 - 18:00
Нд. вихідний

Адреса

04210, м. Київ,
вул. Оболонська Набережна,
буд. 15, корп. 5, кв. 8

+38 067 3979865 (WhatsApp, Viber, Telegram)
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.