Сімейне право
logo
+380673979865 (WhatsApp, Viber, Telegram)
Як оформити розлучення через суд
Як оформити розлучення через суд: умови для судового розгляду і основні етапи
Чомусь багатьох пар, які вирішили розірвати кайдани шлюбу лякає розлучення через суд. Насправді, знаючи всі закони, нічого складного в цьому немає, особливо в тому випадку, якщо обидва партнери вирішили почати нове життя.

Як оформити розлучення через суд

Через суд розлучення оформляється в тому випадку, якщо у партнерів є неповнолітні діти; вони не можуть самостійно розділити майно; або ж, хтось із них не бажає розлучатися.
В українських законах 2020 року було внесено зміни і якщо подати на розлучення через суд, але при цьому одна зі сторін проти цього, судові розгляди не припиняться, але при цьому будуть тривати занадто довго. Тому в інтересах чоловіка і жінки буде прийти до мирної угоди і не суперечити один одному в суді. Втішає те, що відмовити в розлученні суд більше не має права, хоча в багатьох країнах Європи подібна практика має місце.
Але, є і виключення. Суд не прийме заяву на розлучення в тому випадку, якщо жінка вагітна або ж протягом року після того, як вона народила. У таких випадках необхідно подати на розлучення повторно, по закінченню 12 місяців після пологів.

Умови розлучення через суд

Найчастіше судові розгляди лякають через бюрократію. Необхідно подавати позов, детально його описувати, потім відправляються повідомлення, проходять судові розгляди, сплачується державне мито. Насправді, все не так страшно, як про це пишуть або розповідають. Не варто боятися оформити розлучення через суд, адже судові службовці для того і займають свої посади, щоб допомагати людям, а не ускладнювати їх життя. Тому якщо з самого початку правильно підійти до вирішення питання, все можна залагодити з мінімальними витратами і вкластися в найкоротші терміни.
Якщо розлучення хочуть і чоловік, і дружина, то буде достатньо написати заяву і в зазначений термін з'явиться на засідання. У випадках, якщо всі питання щодо дітей та майна вирішені мирним шляхом, буде досить одного засідання.
Якщо ж розлучення не за обопільною згодою, необхідно розуміти на скільки часу воно затягнеться. Коли питання не вирішені щодо неповнолітніх дітей, суд може дати термін на примирення до 6 місяців, після чого ще раз розгляне справу і намагатиметься знайти рішення, що підходить обом партнерам. Виходячи з юридичної практики відомо, що подібні розводи можуть затягуватися на термін до півроку.
Подружжя, які не можуть поділити самостійно майно, також не повинні розраховувати на швидке розлучення. Справи про нажите в спільному майні, вірніше його поділі, нерідко тривають роками, але терміни на примирення не даються, що в деякій мірі все ж прискорює процес.
Вкрай уважним необхідно бути відповідачу, який не згоден з позивачем, адже якщо з самого початку не переглянути уважно заяву, можна програти і не отримати свою частку майна.

Позовна заява до суду на розлучення

Перш ніж написати заяву на розлучення, необхідно знати до якого суду можна подати позов. Так, згідно зі статтями 27-28 Цивільного процесуального Кодексу України від 2020 року, подати на розлучення можна тільки в суд за місцем прописки відповідача. Але в сучасному світі це не так страшно, адже первинну позовну заяву можна подати через Укрпошту.
При цьому є виключення з правил, у разі якщо дитина до 3 років проживає з позивачем, можна подати в суд за місцем проживання, попросивши, щоб відповідачу надійшло додаткове повідомлення. Також, якщо обоє з подружжя за розлучення, подати в суд можна за місцем проживання.
Щодо самого позову, адже його складання залежить від багатьох факторів. Так, якщо до рішення розпрощатися на даному життєвому шляху прийшли обидва партнера, то нічого особливого в заяві писати не потрібно. Досить буде вказати, що далі існувати як сім'я немає бажання, або ж, найбільш поширена формулювання «не зійшлися характером». Якщо є діти в кінці потрібно написати з ким вони будуть проживати і виділити пункт на аліменти. Якщо є спільно нажите майно і його поділ має відбуватися юридично, це теж необхідно вказати.
Але, якщо згоди немає, необхідно детально описати в суді причину розлучення. Детально потрібно розповісти чому подальше існування сім'ї неможливо, якщо подружжя не живе разом про це суддя теж має знати. Обов'язково суд повинен знати, якщо в родині були якісь правопорушення. У випадках побоїв або алкоголізму / наркоманії одного з подружжя важливо відшукати свідків, які зможуть все підтвердити.
Про складання позовної заяви докладніше можна дізнатися в статті "Зразок заяви на розлучення"

Терміни оформлення розлучення через суд

Досвідчені юристи стверджують, що в середньому розлучення триватиме до 4 засідань, якщо переводити засідання в терміни, то в середньому до 4 місяців. Раніше в паспорт можна було ставити штамп про розлучення, але зараз штамп про розлучення поставити не можна. Щоб скоротити час розлучення, необхідно звертатися до фахівця, який знаючи закони зможе залагодити справу якомога швидше.
Також необхідно розуміти, що якщо докази розлучення не вражають суддю або ж у пари є неповнолітні діти, суд обов'язково дасть термін на примирення, який може коливатися від 1 до 6 місяців. Такий термін дається тільки один раз, після чого судові засідання буде продовжено. Якщо ж позивач відмовиться розлучатися, він може просто не прийти до суду після закінчення терміну на примирення і шлюб продовжить своє існування.

Процедура розлучення через суд: основні етапи

Як вже стало зрозуміло, розлучення відбувається через суд тільки в тому випадку, якщо є спільні діти, які не досягли 18 років або ж, подружжя не приходить до мирової угоди. З чого потрібно почати?
  • 1 Розібратися в який саме суд необхідно звернутися, щоб написати позов. Дізнатися інформацію сьогодні можна через державний сайт судової влади в режимі онлайн.
  • 2 Якщо є багато невирішених питань, відшукати юриста або адвоката по сімейних справах, що надає допомогу при розлученні.
  • 3 Скласти сам позов. Це найважливіший етап, адже від правильно написаного позову, буде залежати і термін розлучення і його підсумок. Якщо розлучення відбувається через неприємні життєві обставини, варто зібрати докази. Без них все одно не обійтися, тому краще бути озброєним заздалегідь. Варто намагатися максимально обговорити з чоловіком або дружиною питання щодо дітей або майна. Якщо майно було нажито в шлюбі, потрібно знайти на нього документи, що підтверджують покупку. Якщо необхідні аліменти в сумі більшій, ніж це надає держава, також необхідно надати докази. Додаткові гроші можуть знадобитися на навчання дитини і тоді потрібно підтвердження цього самого навчання або ж, на лікування і тоді необхідно надати виписку лікаря.
  • 4 Наразі необхідно подати заяву в суд, прикріпивши до неї ксерокопії паспортів (бажано всіх сторінок), оригінал або ксерокопію свідоцтва про шлюб, ксерокопію свідоцтва про народження дитини. Також понадобяться копії ідентифікаційних кодів. Якщо є інші документи, які необхідні будуть суду, щоб розглянути справу, їх також потрібно прикріпити до позову.
  • 5 Подаючи позов потрібно написати, що суд зобов'язаний самостійно повідомити відповідача про засідання. Для цього позивач повинен вказати адресу прописки, проживання, місце роботи та інші дані за якими судові службовці зможуть зв'язатися з відповідачем.
  • 6 Тепер потрібно чекати засідання, про його дату стане відомо не пізніше ніж за 7 днів до самого процесу.
  • 7 Не варто думати, що процес відбувається як його показують по телевізору. Потрібно пам'ятати, що судді в першу чергу звичайні люди з великими повноваженнями, які багато чого побачили на своєму віку. Тому з суддею потрібно бути максимально чесними, щоб залагодити питання якомога швидше. Термін на примирення дається в більшості випадках якщо є маленькі діти, але бувають і виключення. Наприклад, якщо позивачеві щось загрожує за життя з відповідачем, розлучення відбудеться після першого ж засідання.
  • 8 На останньому засіданні суд винесе своє рішення, яке в будь-якому випадку буде позитивним для позивача, навіть якщо на це доведеться витратити сили. Після винесення рішення, отримати офіційне розлучення можна через 30 днів. Для цього доведеться ще раз повернуться в будівлю суду і отримати документ. З 2010 свідоцтво про розірвання шлюбу видають тільки при розірванні шлюбу в РАЦСі, але якщо ви розлучилися в суді основним документом що підтверджує розлучення для вас буде рішення суду про розірвання шлюбу та Витяг (Довідка) з реєстру актів цивільного стану.


Отримати допомогу в розірванні шлюбу можна у наших юристів. Замовити повністю ведення справи про розлучення або окремо позовну заяву можна через наш сайт - за телефоном або через форму замовлення послуг на нашому сайті https://www.yurdopomoga.com.ua.
Будемо раді допомогти.

Швидке замовлення розірвання шлюбу

Позовна заява
700 грн.
Ознайомлення з документами
Консультація та судова стратегія
Складання позовної заяви
Квитанція для сплати судового збору
Преміум
12000 грн.
Консультація та судова стратегія
Ведення справи в суді за дорученням
Всі судові засідання
Отримання рішення судуСфери діяльності

Графік роботи

Пн. - П'ят. 9:00 - 19:00
Сб. 10:00 - 18:00
Нд. вихідний

Адреса

04210, м. Київ,
вул. Оболонська Набережна,
буд. 15, корп. 5, кв. 8

+38 067 3979865 (WhatsApp, Viber, Telegram)
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.