Сімейне право
logo
+380673979865 (WhatsApp, Viber, Telegram)
Розлучення без прописки
Ухвала про повернення заяви позивачу
Як розлучитися якщо у одного або обох з подружжя немає прописки?

У даній статті "Розлучення без прописки і реєстрації в Україні". Ви дізнаєтеся куди звертатися і що робити якщо в суді отримано відмову у відкритті судового провадження через відсутність підтвердження адреси прописки з адресного бюро? Ви знайдете відповіді прочитавши нашу статтю.

Чи можливе розлучення без прописки?

Чи можливе розлучення якщо у одного або обох з подружжя немає прописки? Безумовно так, але в деяких випадках такі розводи супроводжуються додатковими труднощами, що збільшує термін отримання рішення суду про розірвання шлюбу.
Встановлені законодавством (Глава 3, Цивільний Процесуальний Кодекс України) правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ про розлучення, дають можливість вибрати найбільш відповідний суд для звернення з позовною заявою про розірвання шлюбу.

Важливість прописки у визначенні підсудності справи

В Україні поступово зменшується вплив прописки (реєстрації) на життя громадян, але цей вплив ще дуже великий, не виключенням є і ситуація з розлученням. При зверненні до суду не можна подати позовну заяву про розірвання шлюбу в будь-який найближчий суд на вибір, адже внаслідок ви отримаєте Ухвалу (Рішення) суду про повернення позовної заяви позивачу, через не відповідність підсудності справи ст. 185 Цивільного Процесуального Кодексу України.
Найбільш часто в справах про розлучення можна звернутися в суд за місцем прописки відповідача, або в деяких випадках за місцем прописки позивача (проте зустрічаються й інші випадки). Якщо у позивача і відповідача є прописка в момент подання позовної заяви про розірвання шлюбу, то швидше за все вам успішно відкриють справу. Але що буде якщо прописки немає?

Вибір суду без прописки

При встановленні підсудності справи для суду важливіша прописка відповідача, це пов'язано з правом відповідача бути поінформованим про відкриття справи з його участю, і брати участь в цій справі, захищати свої права.
Пункт 9, Статті 28, Цивільного Процесуального Кодексу України каже нам про те, що «Позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред’являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи)».
Але, не все так просто. Якщо відповідач, змінив місце реєстрації, а ми про це не знали, то суд також відмовить Вам у відкритті судового провадження, запропонувавши або самостійно забрати заяву або винести ухвалу (Рішення) про передачу справи до суду за місцем нової реєстрації відповідача. Передача справ між судами займає місяці, однак при цьому ви збережете судовий збір, який не потрібно буде сплачувати повторно в новому суді. Новий суд також відправить запит на підтвердження адреси відповідача до адресного бюро і буде чекати відповіді.
Але що буде якщо відповідач виписався і не прописаний ніде? У цьому випадку суд відкриє судове провадження, але тільки після отримання відповіді з адресного бюро з підтвердженням того, що відповідач дійсно був прописана за даною адресою. Зустрічаються випадки коли у відповіді адресного бюро відсутнє підтвердження того що відповідач зараз прописаний за цією адресою або раніше був тут прописаний. У цьому випадку суд швидше за все відмовить у відкритті справи і поверне позовну заяву, залишивши справу без руху. Те ж стосується випадків коли місце останньої прописки відповідача невідомо, чи він іноземець і у нього ніколи не було прописки в Україні.

Альтернативна підсудність

Але це не безвихідна ситуація, хоча і досить складна для громадян які не мають досвіду роботи з судовими органами. В цьому випадку потрібно пошукати можливість встановлення альтернативної підсудності. Наприклад, ви зможете встановити підсудність:
  • на свою адресу прописки якщо з вами зареєстрований неповнолітня дитина;
  • за місцем знаходження знаходження майна відповідача (це стосується в основному нерухомого майна);
  • за офіційним місцем його постійної роботи або зайнятості;
  • за місцем перебування відповідача (під перебуванням розуміється місце тимчасової реєстрації відповідача);
  • та інші випадки.

На практиці це значить, що в разі розлучення з особою місцезнаходження і прописка якої невідома, або не збереглася інформація про останнє місце її реєстрації, Ви зазнаєте певних труднощів з відкриттям справи в суді. Те ж стосується іноземців які не мають реєстрації або міграційних документів в Україні.

Приклад з практики

В наших юристів перебувала справа, в якій відповідач не мав паспорта, був виписаний більше 25 років тому і не прописаний ніде по теперішній час. У зв'язку з цим його документи були загублені в паспортному столі та адресне бюро не підтверджувало його останню реєстрацію за вказаною адресою в Шевченківському районі Києва. Фактично людину можна було знайти але підтвердити її особистість або відновити паспорт було неможливо. Ухвалою першого суду, через 5 місяців було відмовлено у відкритті судового провадження після 2х спроб підтвердити адресу в адресному бюро, та позовну заяву повернули заявнику.
Ухвала Шевченківського районного суду про відмову у прийнятті позовної заяви та повернення її позивачу:

Ухвала про повернення заяви позивачу
Ухвала про повернення заяви позивачу

Проте наші юристи знайшли можливість встановити підсудність в іншому суді міста Києва. Голосіївський районний суд міста Києва виніс ухвалу (Рішення) в якому постановив «Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення заяви, відмови у відкритті провадження у справі відсутні».
Ухвала (Рішення) Голосіївського районного суду:

Ухвала про відкриття судового провадження
Ухвала про відкриття судового провадження

Та через 4 місяці після подачі було винесено заочне рішення про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили в січні 2020 р.
Рішення Голосіївського районного суду:

Рішення про розірвання шлюбу
Рішення про розірвання шлюбу
Рішення про розірвання шлюбу

Звертайтеся до нас і Ви отримаєте допомогу досвідчених фахівців.
Замовити позовну заяву на розлучення або повністю ведення справи про розлучення можна на нашому сайті yurdopomoga.com.ua

Швидке замовлення розірвання шлюбу

Позовна заява
700 грн.
Ознайомлення з документами
Консультація та судова стратегія
Складання позовної заяви
Квитанція для сплати судового збору
Преміум
12000 грн.
Консультація та судова стратегія
Ведення справи в суді за дорученням
Всі судові засідання
Отримання рішення судуСфери діяльності

Графік роботи

Пн. - П'ят. 9:00 - 19:00
Сб. 10:00 - 18:00
Нд. вихідний

Адреса

04210, м. Київ,
вул. Оболонська Набережна,
буд. 15, корп. 5, кв. 8

+38 067 3979865 (WhatsApp, Viber, Telegram)
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.